leipzig-ua.com

Допомога українцям у Лейпцигу

leipzig-ua.com

Допомога українцям у Лейпцигу

Працевлаштування

Поки Ви не отримаєте офіційного дозволу на працевлаштування, НЕ МОЖНА працювати.  Щоб надалі не виникли проблеми, дочекайтесь офіційного дозволу!

 Вам видали документ, наприклад Fiktionsbescheinigung, як дізнатися, чи можна працювати?

 Шукайте в документі наступний текст “Ewerbstätigkeit erlaubt”, “Beschäftigung gestattet” Це означає, що право на роботу є.

  • Працювати у Німеччині дозволяється лише після отримання дозволу на роботу у Німеччині.  Нелегальне працевлаштування може спричинити серйозні наслідки, перерахунок або відмову в соціальній допомозі.
  • Офіційне працевлаштування має на увазі наявність трудового контракту, в якому дотримано вимог до мінімальної заробітної плати, згідно з яким нараховуються виплати у всі фонди соціального страхування (медичне страхування, пенсійне страхування, страхування на випадок безробіття тощо)
  • Німецькі роботодавці не вимагають паспорта, а тим більше його НЕ ЗАБИРАЮТЬ.  Але без паспорта вам не вдасться отримати дозвіл на роботу, відкрити рахунок у банку, оформити медичну страховку і т.д.
  • Зарплата у Німеччині зазвичай вказується “брудними” (Brutto) без урахування виплати податків.

 

Сайт, який допоможе порахувати зарплату “чистими”

Сайт, на якому можна подивитися середній рівень зарплати по містах Німеччини

Права найманих працівників

Важливі моменти трудового законодавства

Випробувальний термін – 6 місяців. Протягом цих 6 місяців термін звільнення для роботодавця та для співробітника 2 тижні.  Під час випробувального терміну роботодавець має право звільнити працівника без пояснення причин звільнення.

Відпустка – 24 дні з розрахунку 6 денного робочого тижня, за 5 денний робочий тиждень 20 днів.  Багато німецьких роботодавців дають додаткові дні.

Термін звільнення після випробувального терміну – трудові відносини робітника або найманого працівника (співробітника) можуть бути припинені з повідомленням за чотири тижні до п’ятнадцятого або кінця календарного місяця.  Термін може бути збільшено положеннями трудового договору.  Стандартне формулювання: 1 місяць до кінця місяця.

Терміновий договір – не вимагає звільнення з боку роботодавця чи працівника.  Може бути укладений на 2 роки * (ohne Sachbezug)

Часткова зайнятість – поширена для жінок з дітьми, 30 – 35 годин на тиждень

Місце роботи – від нього залежатиме кількість вихідних днів.  У кожній федеральній землі по-різному.

Кількість робочих годин на тиждень – зазвичай 40, деякі компанії можуть знижувати, наприклад, до 39

Переробки – можуть оплачуватись, максимум 10 годин на день

Перерва – після 6 годин властива перерва

  • 6-9 годин: 30 хвилин
  •  9 годин: 45 хвилин

Між закінченням роботи ввечері та початком роботи вранці має бути 11-годинний період відпочинку.

Лікарняний – необхідно надати протягом 3 днів, зазвичай 3-го дня хвороби.  Іноді контрактом може бути передбачено надання лікарняного першого дня.  Новий працівник не має права на виплату лікарняного роботодавцем у разі хвороби протягом перших чотирьох тижнів роботи з початку роботи. Максимальна кількість оплачуваних роботодавцем лікарняних днів – 6 тижнів.  Протягом перших 6 тижнів роботодавець виплачує повну зарплату.  Якщо ви хворієте більше 6 тижнів, ви отримуватимете допомогу по хворобі від медичної страхової компанії.

Звільнення – після проходження випробувального терміну, якщо в компанії більше 10 осіб, діятиме захист від звільнення та право співробітника подати скаргу до суду протягом 3 місяців з моменту отримання повідомлення про звільнення.

Довідка з роботи (Arbeitszeugnis) – належить кожному співробітнику після закінчення роботи, містить інформацію про роботу, а також оцінку вашої діяльності

️Мінімальна заробітна плата за годину (брудними, якщо не йдеться про мініджоб)

  • З  01.01.2022 – 9,82 євро
  • З 01.07.2022 – 10.45 євро
  • З 01.10.2022 – 12 євро

 

Розрахунок мінімальної заробітної плати на 40 годин, приклад з 01.01.2022 до 30.06.2022

Кількість годин на місяць – 173,33

Мінімальна заробітна плата = 173,33 * 9,82 = 1.702,13

Сайт, на якому можна подивитися середній рівень зарплати по містах Німеччини

 

Що таке мініджоб(MiniJob)?

Важливо

У зв’язку з підвищенням мінімальної заробітної плати до 12 євро, цього року також підвищиться верхня межа заробітку для мініробіт.  Планується збільшення із нинішніх 450 євро до 520 євро на місяць.  За словами федерального міністра праці Хайля, новий ліміт на мініроботу діятиме з 1 жовтня 2022 року.

Джерело 

Мінімально зайнятими (Minijobber) вважаються у Німеччині ті, хто заробляють менше 450 € на місяць.  Відповідно, вид зайнятості неофіційно називається Minijob – від англійського “Job” – робота, а офіційно – Geringfügige Beschäftigung.  Для такого виду трудових відносин діють окремі закони та правила оподаткування.

Головна відмінність від звичайної роботи – зайнятість на мініджоб не змушує працівника сплачувати внески до соціальних страховок: медичну, від безпорадності та від безробіття.  Пенсійні внески за умовчанням платити треба, але на запит у фонд від цього теж можна відмовитися.  При цьому роботодавці свою частину внесків із соціальних страховок із зарплати платити зобов’язані.  Виходить, що працівник отримує зарплату нетто рівну або близьку до брутто, і водночас застрахований від нещасних випадків, має медичну страховку, заробляє собі німецьку пенсію, загалом соціально захищений від життєвих неприємностей.

Медичне страхування під час роботи на неповний робочий день

Чи потрібна вам медична страховка, якщо працюєте неповний робочий день?

Так, працівники, які зайняті неповний робочий день, також повинні оформити медичну страховку.

Коли працівники, які зайняті неповний робочий день, звільняються від обов’язкового медичного страхування?

Якщо ви заробляєте на своїй неповній роботі менше, ніж зазвичай для міні-роботи або незначної зайнятості (geringfügigen Beschäftigung), ви отримуєте право на звільнення від страхування.  Ліміт на це зазвичай становить 450 євро на місяць.  Важливо – у зв’язку із збільшенням рівня мінімальної заробітної плати планується збільшення рівня доходу для мініджобу.

Наскільки високий внесок на медичне страхування за неповної зайнятості?

Навіть якщо ви працюєте неповний робочий день, зазвичай застосовується загальна ставка внесків у розмірі 14,6 відсотка на медичне страхування.  Працівник платить 7,3 відсотка, а роботодавець – решта 7,3 відсотка.  Крім того, існує додатковий внесок, який може змінюватись в залежності від каси медичного страхування.  Ця сума також поділяється порівну між роботодавцем та працівником.